media

Značný význam sa pripisuje aj dýchaniu pri behu. Odporúča sa dýchať nosom, čo je síce ťažšie a zdanlivo menej efektívne, ale zato sa pritom trénuje bránica a dýchacie centrum si privyká na prebytky kysličníka uhličitého. Okrem toho, dýchanie nosom chráni v zime priedušnicu a priedušky pred priamym náporom studeného vzduchu.

Tým, ktorí predtým necvičili a ani fyzicky nepracovali, odporúča sa začínať chôdzou alebo jednoduchou gymnastikou, potom pokračovať behom na mieste a až potom behom v teréne. To sa týka aj rekonvalescentov.

Hovorí sa, že rekreačný beh nemôže škodiť žiadnemu zdravému človeku. Myslí sa pritom adekvátne dávkovanie bežeckého tréningu. V opačnom prípade môže beh škodiť. Beh v tempe 170 a viac krokov za minútu vyvoláva u začiatočníkov záporné zmeny mnohých funkcií.

Často sa konštatuje, že aj keď kondičný beh značne posilňuje srdce a krvný obeh, u ľudí s nadváhou príliš zaťažuje kĺby v bedrách a na nohách, ktoré sú už dosť narušené hmotnosťou.

Dolenko dokonca udáva, že údaje z lekárskych prehliadok svedčia o tom, že

25 - 50% ľudí, ktorí začali behať pre zdravie, je nútené alebo úplne prestať, alebo urobiť dlhšiu prestávku v tréningu pre bolesti v kĺboch nôh alebo v rôznych častiach chrbtice.

Za jeden z najznámejších testov zisťovania úrovne aeróbnej vytrvalosti sa považuje Cooperov 12-minútový beh. Úlohou je prekonať za 12 min. čo najväčšiu vzdialenosť, a to striedavo behom a chôdzou.

Popularizácia maratónu pre rekreačných bežcov je podľa mnohých dnes prehnaná. Nie sú zatiaľ dostatočne preskúmané účinky takého tréningu a pretekov na organizmus. Navyše, vyskytli sa aj viaceré úmrtia maratónskych bežcov na trati alebo po pretekoch. Preto viacerí lekári odporúčajú beh na kratšie vzdialenosti (napr. na 10 km) alebo jednoducho behať 20 - 30 min. 3-krát týždenne.

Početné výskumy v poslednom čase hovoria jednoznačne pre umiernený tréning. Začalo sa tvrdiť, že intenzívny rekreačný tréning neprináša v porovnaní s miernejším žiadne podstatné zdravotné výhody. Skôr naopak. Navyše: ľudia, ktorých extrémne programy dobrej telesnej kondície skôr odstrašovali, získavajú teraz záujem urobiť niečo pre svoj organizmus.

Niektorí lekári upozorňujú na to, že bežecký tréning je nebezpečný najmä pre ľudí, ktorí často bojujú s časom, ktorí chcú dosiahnuť príliš mnoho v príliš krátkom čase. Sú to obyčajne nadmieru ctižiadostiví alebo prehnane súťaživí ľudia, ktorí sa navyše rýchlo rozčúlia.

Ani masové behy organizované priamo po uliciach mesta nie sú bez rizika. Prehĺbené vdychovanie škodlivých exhalátov a tvrdý terén môžu byť často nebezpečné. Podobne prehriaty vzduch medzi budovami a hmla alebo prílišná vlhkosť môžu sťažiť normálne odparovanie potu.

Je to nepretržitý a plynulý beh v teréne alebo dráhe. Trvanie takéhoto behu má byť aspoň 5 min. S pribúdajúcou trénovanosťou sa časové trvanie zvyšuje. Tempo má byť asi také, aby človek mohol pri behu ešte hovoriť. Pulzová frekvencia má byť 170 až mínus vek v rokoch. Nemajú sa prekročiť hodnoty pulzovej frekvencie 200 mínus vek v rokoch (napr. 150 pre 50-ročnú osobu).

Súviciace produkty