Chôdza má priaznivý vplyv aj na dýchací systém. Rytmus a tempo chôdze sa mimovoľne zosúlaďuje s nadýchnutím a vydýchnutím. Pri rovnomernej chôdzi sa perióda vydýchnutia predlžuje, čo vyvoláva plnšie a hlboké nadýchnutie. Ak je možné, treba uprednostniť chôdzu v teréne s čistým vzduchom.
Aj pri kondičnej chôdzi možno postupným zvyšovaním zaťaženia vplývať na funkčnú zdatnosť organizmu, na rozvoj pohybových schopností. Zaťaženie možno regulovať časovým objemom chôdze, rýchlosťou, vzdialenosťou, hmotnosťou bremena, intervalmi odpočinku, výberom profilu trate a počtom cvičebných jednotiek v týždni alebo mesiaci.
Rýchla chôdza a chôdza do kopca prináša analogické fyziologické zaťaženie.
Existuje však aj všeobecné metodické pravidlo: začať s 20 - 30 min. zrýchlenej chôdze denne a túto dávku postupne zvyšovať na 35 - 45 min. tento tréning absolvovať týždenne 4 - 5 krát s postupným zvyšovaním rýchlosti chôdze. Pokročilým možno odporúčať striedanie chôdze s behom. Dobre je tiež kombinovať chôdzu s jednoduchou kondičnou gymnastikou.
Za hodinu chôdze stredného typu sa spáli približne 1050 kJ, čo predstavuje 0,03 - 0,4 kg tukového tkaniva. Pri každodennej hodine takejto chôdze a nezmenených podmienkach spôsobu života (vrátane príjmu potravín) by to mohlo znamenať úbytok 12 kg tukového tkaniva za rok. Prirodzene, že aj spotreba energie pri chôdzi závisí od trénovanosti, individuálnych schopností, rýchlosti presunu a iného.
Z mnohých ankiet vyplýva, že za veľmi obľúbené a možno aj najčastejšie pohybové aktivity považujú ľudia pomalé prechádzky. Treba však vedieť, že prechádzky síce pôsobia rekreačne najmä psychicky, no ich pozitívny vplyv na trénovanosť srdca a na zlepšenie pohybových schopností je veľmi slabý. Podľa niektorých majú vychádzky pozitívny vplyv na srdce a krvný obeh až u osôb nad 70 rokov.
Kondičná chôdza je najjednoduchšia forma získavania telesnej zdatnosti. Aj keď nie je tak fyziologicky účinná, ako napr. beh gymnastika, plávanie atď., predsa sú jej blahodarné účinky na človeka badateľné, a to tak po fyzickej ako aj psychickej stránke. Tým, že sa na chôdzi zúčastňujú veľké svalové skupiny dolných končatín, podporuje sa činnosť obehového systému. Preto sa chôdza využíva nielen ako tréningový, ale aj ako liečebný prostriedok.